Obchody Wigilii w innych krajach

see url Zwyczaje bożonarodzeniowe są głęboko zakorzenione także w innych krajach na całym świecie. W końcu katolicy świętują narodziny Jezusa także poza granicami naszego kraju. W związku z tym każdy kraj ma swoje odmienne tradycje i obyczaje związane ze Świętem Bożego Narodzenia. Czy Wigilię obchodzi się w innych krajach? Jest kilka miejsc, w których w ogóle nie obchodzi się Wigilii lub świętuje się ten dzień w inny sposób. Wigilii nie obchodzi się m. in. w Holandii i Belgii. Z kolei we Francji Wigilia przybiera postać świątecznego obiadu, podczas którego na stole królują przede wszystkim dania mięsne, takie jak pasztet z gęsi, indyk czy kacza wątróbka. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie Wigilia rozpoczyna się w godzinach południowych uroczystym obiadem w gronie rodziny. W Danii obchodzi się wieczerzę wigilijną z pieczoną kaczką w roli głównej. W Austrii na wigilijnym stole pojawia się karp lub kaczka, a u naszych zachodnich sąsiadów króluje sałatka kartoflana. Obchody Bożego Narodzenia w Niemczech są bardzo zbliżone do tych, które obchodzi się w Polsce.
W Hiszpanii Wigilia rozpoczyna się dopiero po uroczystej mszy (pasterce). Do rarytasów wigilijnych zalicza się w tym kraju pieczona rybę, a także tzw. „ciasto Trzech Króli”, w którym zapieka się małe niespodzianki. Co ciekawe, mieszkańcy Hiszpanii nie dzielą się w ten dzień opłatkiem, tylko chałwą, a prezenty wręczają sobie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.
We Włoszech choinkę ubiera się 8 grudnia, a nie w dzień Wigilii, jak w Polsce. Przyjęło się, że tego dnia stroi się choinki, nie tylko w domach, a le także w poszczególnych miastach, a także buduje się żłobki w kościołach. Należy zaznaczyć, że Włosi wysyłają mnóstwo kartek świątecznych z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wigilia we Włoszech przypada na 24 grudnia. Podczas uroczystej wieczerzy wigilijnej na stole znajdują się takie ciasta, jak: panettone (babka z rodzynkami) i pandoro (drożdżowa babka maślana), migdały, nugat i orzechy laskowe.
W Stanach Zjednoczonych nie ma czegoś takiego jak Wigilia. Jest natomiast Święto Dziękczynienia, przypadające corocznie na czwarty czwartek listopada. Z tego powodu świąteczny nastrój rozpoczyna się już od połowy listopada. Bardzo popularną tradycją Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych jest wzajemne obdarowywanie się prezentami, które wręcza się rano 25 grudnia, jeszcze przed uroczystym śniadaniem.