Obchody Wigilii w innych krajach

http://journals.infofacility.com/map42.php Zwyczaje bożonarodzeniowe są głęboko zakorzenione także w innych krajach na całym świecie. W końcu katolicy świętują narodziny Jezusa także poza granicami naszego kraju. W związku z tym każdy kraj ma swoje odmienne tradycje i obyczaje związane ze Świętem Bożego Narodzenia. Czy Wigilię obchodzi się w innych krajach? Jest kilka miejsc, w których w ogóle nie obchodzi się Wigilii lub świętuje się ten dzień w inny sposób. Wigilii nie obchodzi się m. in. w Holandii i Belgii. Z kolei we Francji Wigilia przybiera postać świątecznego obiadu, podczas którego na stole królują przede wszystkim dania mięsne, takie jak pasztet z gęsi, indyk czy kacza wątróbka. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie Wigilia rozpoczyna się w godzinach południowych uroczystym obiadem w gronie rodziny. W Danii obchodzi się wieczerzę wigilijną z pieczoną kaczką w roli głównej. W Austrii na wigilijnym stole pojawia się karp lub kaczka, a u naszych zachodnich sąsiadów króluje sałatka kartoflana. Obchody Bożego Narodzenia w Niemczech są bardzo zbliżone do tych, które obchodzi się w Polsce.
W Hiszpanii Wigilia rozpoczyna się dopiero po uroczystej mszy (pasterce). Do rarytasów wigilijnych zalicza się w tym kraju pieczona rybę, a także tzw. „ciasto Trzech Króli”, w którym zapieka się małe niespodzianki. Co ciekawe, mieszkańcy Hiszpanii nie dzielą się w ten dzień opłatkiem, tylko chałwą, a prezenty wręczają sobie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.
We Włoszech choinkę ubiera się 8 grudnia, a nie w dzień Wigilii, jak w Polsce. Przyjęło się, że tego dnia stroi się choinki, nie tylko w domach, a le także w poszczególnych miastach, a także buduje się żłobki w kościołach. Należy zaznaczyć, że Włosi wysyłają mnóstwo kartek świątecznych z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wigilia we Włoszech przypada na 24 grudnia. Podczas uroczystej wieczerzy wigilijnej na stole znajdują się takie ciasta, jak: panettone (babka z rodzynkami) i pandoro (drożdżowa babka maślana), migdały, nugat i orzechy laskowe.
W Stanach Zjednoczonych nie ma czegoś takiego jak Wigilia. Jest natomiast Święto Dziękczynienia, przypadające corocznie na czwarty czwartek listopada. Z tego powodu świąteczny nastrój rozpoczyna się już od połowy listopada. Bardzo popularną tradycją Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych jest wzajemne obdarowywanie się prezentami, które wręcza się rano 25 grudnia, jeszcze przed uroczystym śniadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *