Dawne wierzenia i przesądy wigilijne

Dawniej wigilijną noc przyjmowano za czas pełen niewyjaśnionych zjawisk. Uznawano Wigilię za dzień magiczny, związany z wierzeniami i przesądami ludowymi. Niektóre z nich mogą wydawać się dość dziwne, jednak dawniej uważano, że Wigilia to czas, w którym mogą zdarzyć się przeróżne sytuacje, które mogą mieć wpływ na życie ludzi w nadchodzącym roku. Mało osób wie o tym, że dawniej Wigilię uważano za wieczór wróżb. Popularne były wówczas wróżby związane z zamążpójściem, które praktykowane były zwłaszcza przez młode dziewczyny, które chciały sprawdzić, czy czeka je miłość w nadchodzącym roku. W tym celu jedzono jabłka i liczono liczbę pestek. Jeśli ich liczba była parzysta, wówczas oznaczało to wielkie szczęście dla tej osoby. Kolejną ciekawą wróżbą było przywłaszczanie sobie jakiegoś drobnego przedmiotu, które w ten sposób miało przynieść pomyślność w przyszłym roku. Innym przesądem, który funkcjonuje w tradycji do dziś, było przechowywanie w portfelu łuski z karpia, którego spożywano w Wigilię. Noszona przez cały rok łuska miała przyciągać pieniądze.
Dawniej wierzono także w to, że w dniu Wigilii nie należy się kłócić, ponieważ niezgoda będzie wtedy panowała w domu przez cały przyszły rok. Co więcej, uważano także, że podczas trwania kolacji wigilijnej nie powinno się wiele mówić i przerywać biesiadnikom, by w ten sposób uniknąć niepotrzebnych kłótni w nadchodzącym roku. Uważano także, że w Wigilię należy umyć się w rzece, aby w ten sposób zachować dobry nastrój przez kolejne miesiące. Spożywano w ten dzień chleb z miodem i odrobiną wódki, by w nadchodzącym roku żyło się w dostatku. Ciekawą ludową wróżbą było to, że jeśli na wieczerzę wigilijną pierwszy przyjdzie mężczyzna, to będzie to oznaczało szczęście dla wszystkich domowników, natomiast jeśli będzie to kobieta, będzie to zły znak wróżący chorobę lub inne przykre zdarzenie.
Dawniej, zgodnie z tradycją, przy stole wigilijnym powinna zasiąść parzysta liczba osób. Liczba nieparzysta oznaczała śmierć jednego z członków rodziny. Wierzono także, że osoba, która kichnie w czasie trwania Wigilii, będzie zdrowa przez cały przyszły rok. Wiele potraw przygotowywano z udziałem rzepy, by w ten sposób uchronić się przed bólem zębów. Wigilia była dniem, który spędzano w radości i spokoju. Ludzie wierzyli, że zapewni im to powodzenie, spokój i szczęście w nadchodzącym nowym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *